Klimatyzatory sprawiają, że życie w lecie jest o wiele lepsze, ale często jesteśmy pytani, czy są one szkodliwe dla środowiska.

Odpowiedź brzmi: nie. Dzisiejsze klimatyzatory są bardziej przyjazne dla środowiska niż stare modele z lat 80-tych, wykorzystujące freon. Problem z CFC polegał na tym, że uszczuplały one warstwę ozonową. Jednak obecnie w klimatyzatorach stosuje się czynniki chłodnicze, które są o wiele lepsze. Nazywane R-410A lub Puron, są one praktycznie nieszkodliwe.

Jedynym potencjalnym problemem związanym z klimatyzatorami jest to, że zużywają one energię. Jeśli jednak używasz ich mądrze, nie muszą zużywać dużo. Przy gwałtownie rosnących rachunkach za energię elektryczną w Ontario wiele osób za priorytet stawia sobie jak najrzadsze korzystanie z klimatyzatora. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów chłodzenia poprzez utrzymywanie domu w niższej temperaturze.

Zagospodarowanie terenu

Zasadzenie drzew wokół domu zapewni cień, który może przyczynić się do dużych oszczędności. Chociaż potrzeba wielu lat, aby zauważyć korzyści, kilka drzew pomiędzy słońcem a domem znacznie się opłaci.

Są też inne korzyści - dodanie drzew i innych elementów małej architektury na terenie posesji może zwiększyć wartość domu nawet o 28%. Upewnij się tylko, że przeprowadziłeś badania i znalazłeś odpowiednie drzewa dla Twojego rozmiaru nieruchomości i najlepszej lokalizacji do ich posadzenia - nie chcesz, aby korzenie kolidowały z instalacją wodno-kanalizacyjną, przewodem gazowym lub fundamentem.

Jeśli dodawanie drzew nie ma sensu na Twoim podwórku, zacieniuj jednostkę zewnętrzną swojego klimatyzatora. Nazywany skraplaczem, jego zadaniem jest rozproszenie ciepła usuniętego z wnętrza domu. Im chłodniej utrzymujesz skraplacz, tym lepiej może on wykonywać swoją pracę. Tak długo, jak skraplacz ma stopę lub dwie otwartej przestrzeni z każdej strony, można dodać ogrodzenie lub krzewy, aby utrzymać go w cieniu.

Utrzymuj okna o wystawie południowej i zachodniej w cieniu

Wiesz, jak to jest, gdy wsiadasz do samochodu, który siedział na słońcu przez kilka godzin. Cóż, Twój dom również doświadcza "efektu gorącego samochodu". Nazywa się to "pasywnym zyskiem słonecznym" i polega na tym, że światło słoneczne dostaje się do środka przez okna, ogrzewając powietrze wewnątrz, które następnie nie ma gdzie się podziać.

Możesz ograniczyć pasywne zyski słoneczne, zamykając żaluzje lub zasłony w oknach wychodzących na południe lub zachód.

Zmień sposób odżywiania się

W lecie, kiedy ciepło jest włączone, nie musisz go dodatkowo zwiększać.

Zamiast używać kuchenki lub piekarnika, zmień swój plan posiłków tak, aby jeść więcej zdrowych sałatek, świeżych owoców i innych chłodnych dań. Jeśli musisz jeść podgrzane potrawy, rozważ użycie mikrofalówki lub wybierz się na posiłek do restauracji. I oczywiście, nic nie mówi o lecie tak jak grill na świeżym powietrzu!

Unikaj używania innych urządzeń wytwarzających ciepło

Używaj suszarek do ubrań, suszarek do włosów i żelazek wieczorem lub wczesnym rankiem. A jeśli jest naprawdę gorąco, dlaczego nie skorzystać z zewnętrznego wieszaka na ubrania i całkowicie zrezygnować z suszarki do ubrań? Po stronie światła, używaj żarówek LED, które generują mniej ciepła niż żarówki.

Zmień układ swoich mebli

Jeśli masz kanapy, długie zasłony lub inne meble blokujące otwory wentylacyjne, przenieś rzeczy dookoła tak, aby nie było zakłóceń w przepływie powietrza w Twoim domu.

Kwestie konserwacji

Utrzymywanie klimatyzatora w dobrym stanie roboczym oznacza, że może on działać bardziej efektywnie. Coroczna kontrola serwisowa pozwoli również znaleźć małe problemy, zanim staną się dużymi i wydłuży żywotność urządzenia.