W dzisiejszych czasach klimatyzator jest koniecznością. Rzadko widuje się domy bez niego. Nigdy nawet nie myślimy o czasach, kiedy nie było klimatyzacji.

Ale kiedy został wynaleziony po raz pierwszy, był to ogromny krok naprzód. To spowodowało, że wiele fajnych rzeczy się wydarzyło.

Zebraliśmy kilka faktów o klimatyzatorach z tamtego i obecnego okresu, aby pokazać, jak wiele AC zrobiło dla chłodzenia domów na całym świecie.

1. Moc lodu

Kiedy zaczęto stosować klimatyzatory AC, moc wyjściowa była mierzona jako moc lodu, czyli ile bloków lodu potrzeba, aby wytworzyć taką samą ilość mocy chłodniczej.

2. Został wynaleziony dla papieru, a nie dla ludzi

Willis Carrier wynalazł klimatyzator w 1902 roku nie po to, by ochłodzić ludzi, ale by zmniejszyć wilgotność powietrza, dzięki czemu firma drukarska mogła sprawić, że farba przywierała do papieru, gdy na dworze było zbyt gorąco.

3. AC stworzyło "letnie hity kinowe".

Sale kinowe były jednymi z pierwszych placówek, które wprowadziły technologię klimatyzacji do swoich obiektów. Ludzie tłumnie przybywali, aby cieszyć się filmami i chłodnym powietrzem, stąd też filmy były tak popularne latem.

Hollywood zwróciło na to uwagę i wypuściło swoje największe filmy latem. I tak narodził się "letni przebój kinowy", termin, który jest używany do dziś.

4. Architektura była pierwowzorem klimatyzacji

Przed wprowadzeniem klimatyzacji domy były budowane z wysokimi sufitami, wiatrołapami i innymi elementami, aby uzyskać chłodniejsze powietrze.

5. Prąd zmienny stymulował rozwój nauki

Klimatyzacja pomogła w rozwoju badań naukowych w dziedzinie medycyny. Bez konsekwentnie chłodnego środowiska pracy, niektóre leki i procedury nie byłyby możliwe.

6. Jesteśmy zaprogramowani, aby go potrzebować

Klimatyzacja jest tak dobra, że gdybyśmy ją stracili, byłoby to dla nas niekorzystne. Badania naukowe pokazują, że od czasu wynalezienia klimatyzacji, ludzka tolerancja na ciepło spadła. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do chłodnego otoczenia, że nie radzimy sobie już z upałem tak dobrze, jak kiedyś.

7. USA zużywa tyle prądu zmiennego, ile Afryka zużywa prądu

Każdego roku Stany Zjednoczone zużywają tyle samo energii do zasilania klimatyzatorów, co Afryka do zasilania całego kraju.

8. Wakacje letnie przed AC

Pamiętasz, jak ekscytujące były letnie wakacje? Pomysł ten został wprowadzony w życie, zanim wynaleziono klimatyzatory i było zbyt gorąco, aby się uczyć. Szczęśliwie, praktyka utknęła w okolicy.

9. To, co dzieje się w Vegas, wydarzyłoby się gdzie indziej

Bez wynalezienia klimatyzacji szanse na to, że Las Vegas byłoby w północno-wschodniej części Ameryki ze względu na wysokie upały, jakich doświadcza miasto i okoliczne stany, szczególnie latem.

Populacje w południowych stanach, takich jak Nevada i Arizona, nie wzrosły aż do czasu wynalezienia AC, ponieważ wtedy ludzie byli w stanie żyć tam bez konieczności walki z upałem.

10. Stylowa jazda

Każdy samochód ma teraz klimatyzację; nie zastanawiamy się nad tym dwa razy. Ale wyobraź sobie, jak ekscytujące byłoby posiadanie pierwszego samochodu z klimatyzacją, który został wyprodukowany przez Packarda w późnych latach 30.

11. AC w Gabinecie Owalnym

W Gabinecie Owalnym w Stanach Zjednoczonych zainstalowano klimatyzację w 1929 roku, zaraz po krachu giełdowym i na początku Wielkiego Kryzysu.

Instalacja systemu kosztowała 30 000 dolarów. Prezydent, który miał okazję go doświadczyć? Herbert Hoover.

12. Pierwszy w pełni klimatyzowany dom

Charles Gates, spadkobierca fortuny na drut kolczasty, był pierwszą osobą, która miała w pełni klimatyzowany dom. Został on zbudowany w Minneapolis w 1913 roku.

Niestety, z powodu przedwczesnej śmierci na polowaniu przed ukończeniem budowy domu, nigdy nie było mu dane się nim nacieszyć.

AC dzisiaj

Choć z pewnością nie mierzymy wydajności w mocy lodu, podstawowe zasady pozostają takie same jak w 1903 roku. Zasady te są następujące: obniż wilgotność, utrzymuj chłód i dbaj o konserwację urządzenia, aby było zawsze sprawne i działało wtedy, gdy jest najbardziej potrzebne.