Jeśli jest jedna rzecz, co do której wszyscy możemy się zgodzić, to fakt, że lato jest bardziej znośne, gdy mamy klimatyzację. Wszyscy znamy to uczucie, gdy w gorący dzień wchodzimy do klimatyzowanego domu: komfort.

Jak poważny jest to problem? Cóż, wilgotność powietrza na zewnątrz może sięgać nawet 94%. To bardzo dużo w porównaniu z zalecaną wilgotnością powietrza, która wynosi około 30%-50%. Aby przedstawić tę liczbę 94% w perspektywie, w przeciętne lato, według Tarion, przez większość domów przepływa 7,300 litrów wody, tylko z powodu wilgotności.

Dodajmy do tego fakt, że wilgotność względna (RH), która jest dokładniejszą miarą tego, jak bardzo coś jest gorące, pogarsza się latem z powodu interakcji pomiędzy ciepłem, ciśnieniem i wodą. Innymi słowy, 60% wilgotności w zimie nie jest odczuwalne jak 60% wilgotności w lecie. Zamiast tego, różnica temperatur jest bardziej wyraźna niż byłaby bez wilgoci. Dla wielu osób jest to wystarczający powód, aby zainwestować w klimatyzację. Nie jest to jednak jedyny powód.

W rzeczywistości o wiele bardziej naglące dla niektórych są zagrożenia dla zdrowia i mienia, które wynikają z nieznośnej wilgotności, a które klimatyzatory pomagają zniwelować. Oto pięć kolejnych sposobów, w jakie klimatyzatory pomagają nam w codziennym życiu.

1. Wilgotność powoduje szkody w domu i rzeczach do niego należących

Kilka tygodni temu Telegraph doniósł, że jedno z bezcennych dzieł sztuki Rafaela zostało uszkodzone. Winowajca? Wadliwy klimatyzator. To naprawdę wstyd, że tak wiele szkód można wyrządzić tylko dlatego, że nie zdawano sobie sprawy z wagi klimatyzacji. Co ciekawe, to właśnie popularność obrazu stworzyła problem, ponieważ setki ciepłych i wilgotnych ciał tłoczyły się wokół niego, czego projektant klimatyzacji nie wziął pod uwagę.

Jest to doskonały przykład na to, jak niewielkie odchylenia ciepła i wilgotności mogą powodować ogromne szkody w przedmiotach. Z tego samego powodu gitary i inne wrażliwe przedmioty, a nawet szafki kuchenne należy trzymać z dala od warunków wysokiej (i niskiej) wilgotności: niektóre materiały są na nią bardzo wrażliwe. Można przytoczyć wiele strasznych historii, ale jasne jest, że ignorowanie poziomu wilgotności może narazić Twoje meble i rzeczy na poważne niebezpieczeństwo. Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał się przeprowadzić, może to również obniżyć wartość odsprzedaży Twojego domu.

2. Wilgotność sprowadza do domu niechcianych gości

Health Canada postrzega wilgotność jako główny czynnik w walce ze szkodnikami. Według niektórych badań, infestacje roztoczy kurzu są często całkowicie wyleczone po prostu przez zmniejszenie wilgotności poniżej 50%.

Dodatkowo, wysoki poziom wilgotności zwiększa rozkład organiczny, który uwielbiają robaki i wszelkie inne rzeczy. Pomyśl o tym w ten sposób: pozwalając na wzrost poziomu wilgotności w lecie, zapewniasz główne źródło pożywienia dla małych zwierząt z sąsiedztwa. Odwiedzą Cię, a kiedy zobaczą poziom wilgotności w Twoim domu, będą chcieli zostać.

3. Wilgotność może powodować toksyczność w Twoim domu

To przerażające, ale prawdziwe: woda będzie wyciągać toksyny z Twoich mebli i domu. W rzeczywistości, wyższy poziom wilgotności zwiększa tempo, w jakim niebezpieczne substancje chemiczne, takie jak formaldehyd, przesączają się z rzeczy do powietrza.

Te substancje chemiczne znajdują się w wielu rzeczach: kanapach, lampach, metalu w kuchence - bardzo trudno jest prowadzić nowoczesne życie bez nich. Tak więc, gdy mieszkasz w domu bez klimatyzatora, podejmujesz ryzyko i prawdopodobnie przyjmujesz więcej tych chemikaliów do swojego systemu.

Dodatkowo, wiele pleśni występuje tylko w miejscach o wysokiej wilgotności. Pleśń potrzebuje wody, aby rosnąć, a jeśli pomieszczenie jest wilgotne, zwykle dość szybko zaczynają się w nim pojawiać zarodniki pleśni. Pleśń i ludzie często nie dogadują się ze sobą, ponieważ wiele pleśni może być toksycznych dla ludzi.

4. Wilgotność może sprawić, że będziesz chory

I to prowadzi nas do jednego z największych powodów, jakie możemy wymyślić, aby mieć klimatyzator. Ludzie mają ogólne poczucie, że niska wilgotność w zimie jest zła dla zdrowia, ale czy wiesz, że wysoka wilgotność może również siać spustoszenie w twoim systemie odpornościowym?

W niektórych przypadkach problemy zdrowotne są wynikiem alergii na zwiększony poziom brudu i szkodników w powietrzu, ale wiele osób może po prostu mieć normalną ludzką reakcję na zwiększony poziom zarodników pleśni w powietrzu. Wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom, którzy mają problemy z układem oddechowym, aby zminimalizowali wilgotność w domu, zazwyczaj za pomocą klimatyzatora.

5. Wilgotność może uczynić cię nieszczęśliwym

Przez wiele lat naukowcy podejrzewali, że poziom wilgotności jest w jakiś sposób skorelowany z nastrojem. W 1975 roku Persinger et al. wykazali, że istnieje znaczący związek między wysokim poziomem wilgotności a niskim nastrojem. Zbadajmy jednak ten pomysł nieco dokładniej.

Wydaje się prawdopodobne, że skoro wysoka wilgotność powoduje wiele negatywnych doświadczeń dla wielu ludzi (patrz powody powyżej), ludzie po prostu naturalnie czują się mniej szczęśliwi, ponieważ ich życie jest o wiele gorsze. Poza tym, jak często byłeś w gorącym autobusie i czułeś się po prostu nieszczęśliwy?

Klimatyzatory są dla ciebie dobre

Wniosek jest taki: wilgotność, niska czy wysoka, jest dla ciebie szkodliwa. Klimatyzatory umożliwiają kontrolowanie skrajnych wartości wilgotności, a tym samym pozwalają Ci mieć nieco większą kontrolę nad swoim zdrowiem. I pamiętaj, że zrobiłeś to, aby pozostać zdrowym!