Utrzymanie stabilnej temperatury procesu ma kluczowe znaczenie dla powodzenia wielu procesów przemysłowych i produkcyjnych. Regulacja temperatury na skalę przemysłową nie może być osiągnięta przy użyciu konwencjonalnych, przenośnych systemów chłodzenia. W takich przypadkach, gdy pożądane jest chłodzenie na większą skalę, najbardziej efektywnym sposobem utrzymania temperatury procesu w optymalnych zakresach są systemy chłodzenia o wydajności przemysłowej.

W zależności od producenta, systemy chłodzenia są instalowane z różnymi typami skraplaczy, w tym z systemami wyparnymi. W tym artykule porównane zostaną różne wieże chłodnicze i skraplacze wyparne dostępne do zastosowań przemysłowych oraz podkreślone zostaną różnice pomiędzy obydwoma systemami chłodzenia.

Co to jest skraplacz wyparny?

Skraplacz wyparny to urządzenie, które przekształca czynnik chłodniczy znajdujący się w zamkniętym obiegu z podgrzanej pary w schłodzoną postać ciekłą poprzez odparowanie wody rozpylonej na zewnętrznej powierzchni rurki z czynnikiem chłodniczym. Jest to zasadniczo hybryda pomiędzy skraplaczem chłodzonym powietrzem a skraplaczem chłodzonym wodą, która wykorzystuje zasady odrzucania ciepła w procesie odparowywania.

Funkcja skraplacza w agregacie chłodniczym

Skraplacz w przemysłowym układzie chłodniczym pełni funkcję urządzenia do wymiany ciepła pomiędzy procesem a środowiskiem zewnętrznym.

Skraplacze mogą być konstrukcyjnie i funkcjonalnie chłodzone powietrzem, wodą lub wyparne. Niezależnie od typu, wszystkie skraplacze mają podobną funkcję: przenoszą ciepło z gazu chłodniczego i w ten sposób chłodzą wymagany proces lub urządzenie.

Rodzaje skraplaczy wyparnych

Skraplacze wyparne dzielą się na dwa główne typy

  • Skraplacze wyparne z wymuszonym ciągiem Skraplacze wyparne z wymuszonym ciągiem

Ciąg wymuszony

Skraplacze wyparne o wymuszonym ciągu ciągną powietrze przez urządzenie u jego podstawy, skraplają je i uwalniają w postaci nasyconej przez otwór w górnej części urządzenia chłodniczego. Ten typ skraplacza może być typem odśrodkowym napędzanym wentylatorem lub typem osiowym, który jest najczęstszą dostępną konfiguracją. Wybór typu skraplacza z wymuszonym ciągiem zależy od dokładnego rozważenia cech każdego typu i ich efektywności w osiąganiu chłodzenia.

Konstrukcja z wentylatorem osiowym

Jest to najbardziej rozpowszechniony skraplacz wyparny stosowany w przemyśle. Jest on głównie wykorzystywany w dużych aplikacjach przemysłowych do szybkiego chłodzenia. Ten typ skraplacza o wymuszonym ciągu ma pewne zalety, do których należą

  • Konstrukcja wentylatora umożliwiająca pracę z silnikiem o małej mocy Dostępność w szerokim zakresie wydajności dostosowanych do większości zastosowań przemysłowych Łatwy dostęp do części mechanicznych i obniżone koszty konserwacji

Wentylator odśrodkowy

Modele wentylatorów odśrodkowych są wykorzystywane w aplikacjach chłodniczych, gdzie dźwięk może stanowić problem. Urządzenia te są generalnie cichsze niż ich odpowiedniki z wentylatorem osiowym i w rezultacie skraplacze z wentylatorem odśrodkowym mogą być instalowane w pomieszczeniach zamkniętych. Te warianty skraplaczy wyparnych mogą być stosowane w halowęglowych urządzeniach klimatyzacyjnych i pracują dość wydajnie.

Wymuszony ciąg

Skraplacze wyparne z wymuszonym ciągiem działają poprzez zasysanie powietrza z otoczenia agregatu chłodniczego przez skraplacz zamontowany u jego podstawy. Zebrane powietrze jest skraplane i cyrkulowane w celu schłodzenia związanego z nim procesu. Korzyści z zastosowania tego typu skraplacza obejmują:

  • Mniejsze zapotrzebowanie na powierzchnię użytkową Wyższa efektywność chłodzenia Mniejsza ilość komponentów niż w przypadku modeli z wymuszonym ciągiem (co implikuje niższe koszty konserwacji).

Korzyści wynikające z zastosowania skraplaczy wyparnych

Korzyści płynące z wyboru skraplaczy wyparnych są związane z oszczędnościami kosztów procesu. Poniżej podkreślono główne punkty:

  • Skraplacze te mogą efektywnie pracować z mniejszą mocą wentylatora niż ich odpowiedniki chłodzone powietrzem, co znacznie obniża koszty energii. Instalacja i konserwacja są łatwiejsze, ponieważ agregaty chłodnicze ze skraplaczami wyparnymi działają przy użyciu mniejszej liczby komponentów. Urządzenia ze skraplaczami wyparnymi pozwalają na instalację na mniejszej powierzchni.

Wieża chłodnicza a skraplacz wyparny

Główna różnica między wieżą chłodniczą a układem chłodniczym ze skraplaczem wyparnym polega na liczbie etapów wymaganych do osiągnięcia efektów chłodzenia.

W przypadku systemów chłodniczych wykorzystujących wieżę chłodniczą, wymiana ciepła w procesie chłodzenia odbywa się w dwóch etapach. Ciepło generowane przez proces przemysłowy lub komercyjny jest najpierw przekazywane do cyrkulującego płynu chłodniczego przez skraplacz, a następnie jest odrzucane przez wieżę chłodniczą. Dlatego też łączne stosowanie agregatów chłodniczych i wież chłodniczych wymaga dwóch poziomów wymiany ciepła.

Z drugiej strony, agregaty chłodnicze ze skraplaczami wyparnymi osiągają podobne wyniki dzięki pojedynczemu procesowi odrzucania ciepła, który obejmuje odparowanie podgrzanej wody z zewnętrznej powierzchni rurki płynu chłodzącego.

Agregaty chłodnicze Cold Shot mają agregaty przemysłowe, których potrzebujesz

Od ponad trzech dekad firma Cold Shot Chillers oferuje najwyższej jakości przemysłowe agregaty chłodnicze. Naszym priorytetem pozostaje dostarczanie wszystkim klientom satysfakcjonujących doświadczeń poprzez dostarczanie niezawodnych rozwiązań chłodzenia procesowego.

Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą agregatów chłodniczych chłodzonych wodą, które są idealnie dopasowane do Twoich celów przemysłowych i komercyjnych.

Skontaktuj się z nami online już dziś, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak możemy pomóc w realizacji Twoich potrzeb w zakresie chłodzenia procesowego.