Twój klimatyzator może zwiększyć rachunki za energię elektryczną nawet o 50%.

Możesz jednak zmniejszyć wpływ klimatyzacji, wprowadzając kilka prostych zmian w swoim domu. Wystarczy wykonać te 7 kroków, a pozostaniesz chłodniejszy bez konieczności wydawania fortuny.

1. Zainwestuj w programowalny termostat

Programowalny termostat to ogromna oszczędność pieniędzy, która w wielu przypadkach z łatwością zwróci się w ciągu jednego sezonu chłodniczego.

To dlatego, że nigdy nie zapomina, aby wyłączyć system, gdy nie jesteś w domu, lub dostosować temperaturę, gdy można uciec z nim. Istnieje kilka nowych, wspaniałych systemów, które umożliwiają zarządzanie temperaturą w domu za pomocą smartfona, dzięki czemu można pozostawić go wyłączonego przez większość dnia i włączyć na pół godziny przed powrotem do domu.

Termostat zatrzymuje sprężarkę, gdy temperatura w domu osiągnie komfortowy poziom, dzięki czemu urządzenie nie pracuje ciężej i zużywa więcej energii. Aby uzyskać maksymalne oszczędności, ustaw programowalny termostat na wyższą temperaturę, gdy nie ma Cię w domu i obniżaj ją do 25° Celsjusza (78° Fahrenheita), gdy jesteś w domu. Jeśli 25° brzmi zbyt gorąco, pamiętaj, że klimatyzacja usuwa również dużo wilgoci z powietrza, więc w rzeczywistości będzie ono znacznie chłodniejsze.

2. Regularnie czyść filtry klimatyzacji

Jest to druga najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby zmniejszyć rachunki za prąd.

Nawet jeśli Twój dom jest utrzymywany w czystości, naturalne nagromadzenie kurzu i włosów może zatkać Twój filtr, sprawiając, że klimatyzator zużywa więcej energii, aby osiągnąć ustawioną temperaturę. To może sprawić, że Twoje rachunki za energię elektryczną poszybują w górę, więc wymieniaj lub czyść filtry (jeśli masz zmywalne) co kilka tygodni.

3. Zamknij wszystkie otwory wentylacyjne w dolnych partiach domu

Jak można pamiętać z zajęć naukowych w szkole, ciepło wznosi się i chłodne powietrze spada. W swoim domu, może zauważyłeś, że druga historia jest najtrudniejszą częścią domu, aby utrzymać chłód. Tymczasem piwnica zawsze wydaje się być chłodniejsza.

Zamykając wszystkie otwory wentylacyjne w niższych obszarach domu przekieruje zimne powietrze do cieplejszych obszarów i utrzyma temperatury bardziej równomierne bez zużywania więcej energii.

4. Używaj wentylatorów sufitowych do cyrkulacji powietrza

Wentylatory sufitowe pomagają zrównoważyć naturalną tendencję chłodnego powietrza do opadania.

Jeśli starasz się oszczędzać energię, utrzymując dom ustawiony na nieco cieplejszą temperaturę, są one świetnym sposobem na utrzymanie cyrkulacji powietrza, zużywając przy tym znacznie mniej energii. Ponadto, mogą one faktycznie sprawić, że poczujesz się do 8 stopni chłodniej, ponieważ utrzymują powietrze w ruchu - to jak świeża bryza w Twoim domu.

5. Zaplanuj coroczną kontrolę HVAC

Technicy HVAC kontrolują i serwisują urządzenie, aby zapewnić jego sprawne działanie. Usuwają nagromadzony brud, sprawdzają pod kątem usterek, serwisują urządzenie, w razie potrzeby wymieniają filtry powietrza i zajmują się problemami, które w przeciwnym razie przerodziłyby się w kosztowne naprawy i wymiany. Zaplanuj coroczną kontrolę, a zwiększysz wydajność energetyczną swojej jednostki i wydłużysz żywotność swojego systemu klimatyzacji.

6. Uszczelnij szczeliny i pęknięcia

Nie musisz być super poręczny, aby użyć pistoletu do uszczelniania pęknięć i szczelin wokół drzwi i okien. Zapobiega to ucieczce zimnego powietrza i utrzymuje gorące powietrze wyciekające z wewnątrz. DIY pogodowe stripping dla drzwi pomoże również zapewnić, że nie płacisz do chłodzenia na zewnątrz.

7. Zamknij zasłony od strony południowej i zachodniej

Każdy wie, że samochód staje się bardzo gorący, gdy jest zaparkowany na słońcu, ale większość ludzi nie wie, że to samo dzieje się z domem. Dzieje się tak z powodu światła słonecznego wpadającego przez okna i zamieniającego się w ciepło po wejściu do środka. Utrzymywanie żaluzji i zasłon zamkniętych na oknach wychodzących na południe lub zachód sprawi, że nie będziesz musiał płacić za usuwanie tego dodatkowego ciepła.

Utrzymuj koszty chłodzenia na niższym poziomie

Przy odrobinie wysiłku można obniżyć koszty chłodzenia dla każdego rodzaju systemu klimatyzacji.