Różne typy agregatów chłodniczych do zastosowań przemysłowych i komercyjnych

Systemy chłodnicze są niezbędne do kontroli temperatury i chłodzenia w wielu gałęziach przemysłu. Wybór odpowiedniego rodzaju przemysłowego agregatu chłodniczego do chłodzenia procesów i pomieszczeń może obniżyć koszty chłodzenia, zminimalizować czas przestoju i poprawić wydajność operacyjną.

W tym artykule omówione zostaną różne typy agregatów chłodniczych do zastosowań komercyjnych i przemysłowych, a także zalety i wady każdego z nich. Ma to na celu pomóc w podjęciu świadomej decyzji o zakupie.

Rodzaje przemysłowych agregatów chłodniczych (na podstawie typu skraplacza)

Trzy główne typy przemysłowych agregatów chłodniczych używanych obecnie to agregaty chłodnicze chłodzone powietrzem, agregaty chłodnicze chłodzone wodą i ewaporacyjne agregaty chłodnicze ze skraplaczem. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim trzem:

Chillery chłodzone wodą

Najpopularniejsze typy agregatów wody lodowej wykorzystują wodę z zewnętrznej wieży do chłodzenia gazowego czynnika chłodniczego w skraplaczu. Po wydaleniu ciepła czynnik chłodniczy przechodzi przemianę fazową w ciecz i jest ponownie wprowadzany do systemu.

Zalety

  • Agregaty chłodnicze chłodzone wodą są generalnie bardziej wydajne niż agregaty chłodzone powietrzem Pracują ciszej niż systemy chłodzone powietrzem Nadają się zarówno do chłodzenia na małą skalę, jak i komercyjnego Przenośne rozwiązania są dostępne dla obiektów o ograniczonej przestrzeni

Wady

  • Chillery chłodzone wodą mogą być kosztowne w instalacji i konserwacji ze względu na dodatkową wieżę chłodniczą, zbiorniki i pompę wodną Ponieważ wymagają stałego dopływu wody do chłodzenia, mogą nie być odpowiednie dla lokalizacji z niedoborem lub ograniczeniami wody Systemy chłodzone wodą wymagają okresowego uzdatniania wody w skraplaczu, aby zapobiec tworzeniu się osadów mineralnych w systemie.

Zapoznaj się z przenośnymi, stacjonarnymi, centralnymi i niestandardowymi agregatami chłodniczymi chłodzonymi wodą firmy Cold Shot Chillers tutaj.

Chłodziarki chłodzone powietrzem

Agregaty chłodnicze chłodzone powietrzem wykorzystują powietrze z otoczenia, aby odrzucić ciepło z czynnika chłodniczego w skraplaczu przed skropleniem i recyrkulacją. Dodatkowo, wentylatory powietrza dołączone do urządzenia pomagają przyspieszyć proces chłodzenia.

Agregaty chłodnicze chłodzone powietrzem są odpowiednie do zastosowań, w których odprowadzane ciepło nie będzie problemem, ponieważ mają one tendencję do wytwarzania znacznej ilości ciepła w miejscu pracy.

Zalety

  • Przenośne rozwiązania są dostępne dla obiektów o ograniczonej przestrzeni Chillery chłodzone powietrzem są dostępne do chłodzenia na małą skalę i na skalę komercyjną, w zależności od wielkości i wydajności chillera Są tańsze w instalacji i konserwacji niż systemy chłodzone wodą Ciepło wyrzucane z chillera może być wykorzystywane do ogrzewania obiektu w zimnych okresach, zapewniając dodatkowe oszczędności kosztów i energii.

Wady

  • Chillery chłodzone powietrzem wykorzystują wentylatory chłodzące, które wytwarzają pewien poziom hałasu Oczekiwana żywotność agregatu chłodzonego powietrzem może być krótsza niż agregatu chłodzonego wodą.

Firma Cold Shot Chillers oferuje szereg najwyższej jakości agregatów chłodniczych chłodzonych powietrzem o różnych rozmiarach i wydajnościach.

Porównanie agregatów chłodniczych chłodzonych powietrzem i wodą

Podczas gdy elementy zarówno chłodzonych powietrzem, jak i chłodzonych wodą agregatów chłodniczych są w większości takie same (skraplacz, zawór rozprężny, parownik i sprężarka), główna różnica polega na sposobie chłodzenia czynnika chłodniczego.

W agregacie chłodniczym chłodzonym powietrzem, gorący czynnik chłodniczy wchodzący do skraplacza jest wystawiony na działanie powietrza atmosferycznego, które odrzuca ciepło, zanim skropli się z powrotem do stanu ciekłego. Z drugiej strony, w agregacie chłodniczym chłodzonym wodą gorący gaz chłodniczy jest przesyłany do chłodzonego wodą wymiennika ciepła lub skraplacza, a czynnik chłodniczy jest schładzany za pomocą wody z wieży chłodniczej. Aby lepiej zrozumieć, dowiedz się, jak wieże chłodnicze i agregaty chłodnicze współpracują ze sobą.

Klasyfikacja agregatów chłodniczych (na podstawie trybu pracy)

Chillery przemysłowe można dalej pogrupować jako urządzenia typu "sprężanie pary" lub "absorpcja pary" w oparciu o sposób transportu czynnika chłodniczego w systemie. Przyjrzyj się bliżej, jak agregat chłodniczy pracuje w tych różnych typach systemów.

Chillery sprężarkowe parowe

Sprężarkowe agregaty chłodnicze wykorzystują sprężarkę do pompowania czynnika chłodniczego, który odbiera niepożądane ciepło z procesu. Elementy systemu są takie same jak w przypadku typu absorpcyjnego - mamy parownik, skraplacz i jednostkę rozprężną. W urządzeniu nie ma jednak czynnika absorbującego.

Chillery absorpcyjne oparowe

W przeciwieństwie do systemów ze sprężarkami parowymi, agregaty absorpcyjne parowe wykorzystują źródło ciepła do transportu czynnika chłodniczego w układzie w celu jego schłodzenia. Elementy systemu są takie same jak w przypadku agregatów chłodniczych ze sprężarką parową, ale zamiast sprężarki znajduje się absorber, pompa i generator.

Źródło ciepła może być ogrzewane wodą lub parą, czynnikiem chłodniczym może być czynnik o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) typu R-134a lub R1234ze, a czynnikiem absorpcyjnym może być roztwór bromku litu lub amoniak. Podgrzana woda lub para wodna pomaga zregenerować roztwór adsorpcyjny.

Śrubowy agregat chłodniczy vs. Odśrodkowy agregat chłodniczy

Odśrodkowe agregaty chłodnicze są bardzo niezawodnymi agregatami chłodniczymi pracującymi w cyklu sprężania pary, idealnymi dla średnich i dużych operacji chłodniczych (od 150 do 6000 ton chłodu). Składają się one z typowego parownika, sprężarki, skraplacza i urządzenia rozprężnego, ale z dodatkowymi wirnikami, które sprężają czynnik chłodniczy i transportują go w systemie.

Chillery śrubowe to parowe sprężarkowe urządzenia chłodnicze, które wykorzystują sprężarkę śrubową do transportu czynnika chłodniczego przez system. Niektóre kluczowe zalety to kompaktowa instalacja, cicha praca, niższe koszty konserwacji i wysoka wydajność energetyczna. Są one również idealne dla budynków wysokich.

Oba typy agregatów chłodniczych oferują wydajne chłodzenie dla obiektów. Firma Cold Shot Chillers zaleca jednak stosowanie agregatów odśrodkowych do chłodzenia dużych ilości powietrza oraz agregatów śrubowych do niezawodnej pracy w obiektach o ograniczonej przestrzeni. Aby lepiej określić swoje potrzeby, skorzystaj z naszego kalkulatora doboru wielkości agregatu chłodniczego.