Stany Zjednoczone są jednym z największych rynków grzewczych na świecie. Obecnie amerykański rynek grzewczy faworyzuje pompy ciepła ze względu na politykę środowiskową prowadzoną przez administrację, a także szybki wzrost cen gazu. Po pandemii na całym świecie panuje tendencja do powrotu środowiska do neutralności węglowej w 2050 roku. Przemysł motoryzacyjny przechodzi z samochodów napędzanych benzyną na samochody elektryczne i ma nadzieję, że nastąpi przejście z ogrzewania olejowego na pompy ciepła.

Powietrzne pompy ciepła (ASHP) są rodzajem pomp ciepła o niezwykłej efektywności energetycznej, ponieważ wykorzystują ciepło powietrza jako energię odnawialną do produkcji energii cieplnej. Ponadto są one również opłacalne pod względem instalacji i niższych kosztów niż wersje gruntowe. W ostatnich latach zastosowanie ASHP rozszerzyło się na chłodniejsze regiony, ze względu na rozwój technologii, które mogą wykazywać wysoką wydajność cieplną nawet przy niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. W porównaniu do rynków takich jak Japonia, Chiny i Europa, rynek pomp ciepła w USA jest wciąż w fazie rozwoju. W USA klimatyzacja kanałowa, która klimatyzuje cały budynek, była historycznie podstawową technologią. Popularne są również jednostki tandemowe, takie jak jednostki okienne, jednostki stojące i kompletne jednostki końcowe klimatyzacji (PTAC), które są łatwe w instalacji. Większość z tych produktów jest przeznaczona wyłącznie do chłodzenia, podczas gdy grzejniki elektryczne i piece gazowe są często używane okazjonalnie do ogrzewania.

W ostatnich latach, wraz z rozwojem japońskich i innych azjatyckich producentów, klimatyzatory z pompą ciepła zyskały coraz większe uznanie w Stanach Zjednoczonych, ale zajmują tylko ułamek rynku. Jednak ze względu na czynniki takie jak polityka ochrony środowiska i rosnące ceny gazu, rynek pomp ciepła, które zapewniają przyjazne dla środowiska ogrzewanie z odnawialnych źródeł energii, zaczął przynosić korzyści. W Stanach Zjednoczonych administracja Bidena przywiązuje szczególną wagę do polityki ochrony środowiska i dąży do zmniejszenia emisji CO2 o 50-52% w stosunku do poziomu z 2005 roku oraz do całkowitego wyeliminowania ich do 2050 roku. Plan Bidena zakłada również, że rząd dokona znacznych inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynków, w tym ukończenie modernizacji i budowę 1,5 miliona nowych budynków. Rząd federalny i przedsiębiorstwa energetyczne w Connecticut, Maine, Massachusetts, Nowym Jorku i Vermont wdrażają kilka programów dotacji na rzecz efektywności energetycznej w celu zastąpienia kotłów o wysokiej emisji CO2 wysokowydajnymi systemami opartymi na pompach ciepła. Oczekuje się, że te programy dotacji znacznie zwiększą popyt na pompy ciepła w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tej polityki, niedawny wzrost cen gazu może być jednym z czynników stymulujących popyt na pompy ciepła. Według wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI-U) opublikowanego w USA jesienią 2021 r.

10 listopada Biuro Statystyki Pracy (BLS) opublikowało wszystkie kluczowe wskaźniki za ostatnie 12 miesięcy. Indeks gazu ziemnego wzrósł o 28,1%, a indeks energii elektrycznej o 6,5%. Japońscy producenci, którzy dobrze znają ASHP, wprowadzają je na rynek amerykański, ze szczególnym uwzględnieniem klimatyzatorów bezkanałowych. Firmy rozszerzają swoje linie produktów pomp ciepła, takich jak klimatyzatory bezkanałowe typu split, systemy kanałowe i systemy o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego (VRF), Systemy te obejmują wysoce wydajne ogrzewanie dzięki niskim temperaturom otoczenia, wysoką efektywność energetyczną dzięki technologii inwerterowej i ochronę środowiska. Ponadto, zastosowanie pomp ciepła prawdopodobnie zostanie rozszerzone na obszar ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dostępne są nowe produkty opracowane z myślą o tym. Na przykład firma Mitsubishi Electric Trane HVAC US (METUS) wprowadziła niedawno na rynek w pełni elektryczną pompę ciepła HEAT2O z czynnikiem chłodniczym CO2, która wytwarza duże ilości ciepłej wody.