Klimatyzacja, która nie chłodzi Twojego domu to poważny problem.

W końcu to jej jedyne zadanie.

Kiedy klimatyzacja nie działa tak, jak powinna, jest to frustrujące, czasochłonne i bardzo gorące.

Istnieje kilka powodów, dla których Twój klimatyzator może nie działać. Prześledzimy każdy z nich - i jak najlepiej go naprawić.

1. Twój termostat nie współpracuje

Twoim pierwszym przystankiem jest termostat.

Należy upewnić się, że termostat jest nie tylko ustawiony na "ON", ale również na "COOL". Sprawdź, czy działa, ustawiając termostat o kilka stopni niżej niż podana temperatura. Chcesz poczuć ten chłód!

Jeśli słyszysz działanie klimatyzatora, ale kilka minut później nadal nie czujesz chłodnego powietrza przechodzącego przez otwory wentylacyjne, może być coś nie tak z termostatem i jego okablowaniem. Naprawienie tego problemu najlepiej powierzyć profesjonaliście.

2. Zadziałał wyłącznik

Twój klimatyzator działa na prąd. Brak prądu w klimatyzatorze oznacza brak chłodnego powietrza, co czyni Twój dom letnim rajem.

Nadszedł czas, aby udać się do miejsca, w którym znajduje się panel wyłącznika i sprawdzić go. Wyłączniki dla Twojego klimatyzatora powinny być wyraźnie oznakowane. Odwróć je i włącz ponownie, i zobacz, czy to robi różnicę.

3. Filtr powietrza jest zatkany

Następny krok: filtr powietrza.

Tylko dlatego, że filtr powietrza znajduje się w dmuchawie pieca, nie oznacza to, że nie jest używany przez klimatyzator. To właśnie centralka Twojego pieca przepycha schłodzone powietrze przez filtr, przez przewody i do Twojego domu.

Dlatego, jeśli filtr powietrza zostanie zatkany brudem i zanieczyszczeniami, będzie działał jak korek w butelce: niewiele lub nic się przez niego nie przedostanie.

Zalecamy sprawdzanie filtra raz w miesiącu i jego wymianę co najmniej co 3 miesiące - częściej, jeśli masz włochate zwierzęta domowe, alergie lub w Twoim domu mieszka wiele osób.

Filtry powietrza można znaleźć w lokalnych sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Upewnij się, że wymieniasz swój obecny filtr na taki, który jest tego samego rozmiaru.

4.Twoja jednostka zewnętrzna jest pokryta brudem i odpadami

Wyczuwasz tu jakiś motyw przewodni? Brud nie jest przyjacielem klimatyzatora.

Skraplacz klimatyzatora znajduje się na zewnątrz domu i jest wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, gdy jest używany. Po pewnym czasie, cały ten wiatr i deszcz na pewno nawieje do niego trochę brudu i zanieczyszczeń.

Jeśli jest zbyt dużo brudu, skraplacz nie może wydajnie wykonywać procesu wymiany ciepła.

Istnieją rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc w rozwiązaniu tego konkretnego problemu. Na przykład, uporządkowanie krajobrazu wokół skraplacza pomoże zapobiec gromadzeniu się gałęzi, krzewów i innej roślinności. Zalecamy zachowanie około 46 centymetrów wolnej przestrzeni po wszystkich stronach skraplacza.

Należy również regularnie myć skraplacz wodą z mydłem. Delikatnie wytrzyj brud z lameli skraplacza, uważając, aby ich nie uszkodzić.

Poza sezonem należy upewnić się, że skraplacz posiada pokrywę i jest ona szczelnie zamocowana. Aby bronić się przed brudem i zanieczyszczeniami, warto rozważyć system filtracji powietrza, aby utrzymać czystość powietrza.

5. Houston, mamy problem mechaniczny

Chociaż coroczna konserwacja jest doskonałym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia awarii mechanicznych, to jednak nadal mogą się one zdarzyć.

Niezależnie od tego, czy jest to uszkodzony silnik wentylatora czy sprężarka, problem mechaniczny może być powodem, dla którego Twoja klimatyzacja nie chłodzi prawidłowo.

Jeśli podejrzewasz problem mechaniczny, powinieneś od razu do nas zadzwonić.

6. Wyciek czynnika chłodniczego w klimatyzatorze

Klimatyzatory wykorzystują czynnik chłodniczy krążący w sposób ciągły do chłodzenia powietrza. Normalnie poziom czynnika chłodniczego nigdy się nie zmienia i Twój klimatyzator jest w porządku.

Jeśli jednak dojdzie do wycieku, poziom czynnika chłodniczego spada, a wraz z nim ilość chłodnego powietrza.

Wycieki czynnika chłodniczego można rozpoznać po gromadzeniu się lodu, syczących odgłosach lub zauważalnym spadku wydajności chłodzenia.

Jeśli uważasz, że masz do czynienia z wyciekiem czynnika chłodniczego, wyłącz klimatyzator i natychmiast zadzwoń do nas. Jest to problem, który powinien być obsługiwany tylko przez doświadczonych profesjonalistów.

7. Twój klimatyzator nie został prawidłowo zainstalowany

Niestety widzimy to cały czas zarówno z klimatyzatorami jak i piecami.

Nieprawidłowo zainstalowany klimatyzator po prostu nie zapewni chłodnego powietrza, którego potrzebujesz w efektywny sposób.

Jest to coś, co można zauważyć po uzyskaniu nowego klimatyzatora. Możemy zapewnić Ci drugą opinię i zrobić, co w naszej mocy, aby rozwiązać wszelkie potencjalne problemy.

Rozmiar Twojego klimatyzatora jest również niezwykle ważny. Jeśli jest za duży lub za mały, nie będziesz w stanie efektywnie chłodzić swojego domu. Przed zakupem klimatyzatora należy spotkać się z wykwalifikowanym specjalistą, który może dokonać oceny i przedstawić zalecenia.

8. Kanały wentylacyjne przeciekają

Wszelkie pęknięcia lub przestrzenie w przewodach wentylacyjnych pozwolą chłodnemu powietrzu przesiąknąć i uciec. Nigdy nie dotrze do Ciebie, a Ty będziesz myśleć, że Twoja klimatyzacja nie chłodzi Twojego domu.

W rzeczywistości tak jest - tylko nie tam, gdzie chcesz i w taki sposób, w jaki chcesz. To strata pieniędzy i niewiarygodna frustracja.

Możemy wykonać inspekcję kanałów, zdiagnozować problem i przedstawić zalecenia dotyczące kolejnych kroków.

9. Twój klimatyzator jest zbyt wydajny

Przychodzi taki dzień, kiedy nawet najlepszy klimatyzator na świecie staje się po prostu za stary.

Ogólnie rzecz biorąc, po 15 latach należy zacząć zwracać uwagę na to, jak działa klimatyzator. Jeśli dojdzie do punktu, w którym wydajesz setki dolarów rocznie, aby utrzymać go w ruchu, lub klimatyzator nie chłodzi domu w ogóle, nadszedł czas na wymianę.

Eksperci mogą przeprowadzić konsultację w domu i zapoznać Cię z najnowszymi modelami, przedstawiając zalecenia dotyczące Twojego domu i Twoich potrzeb.