Jeśli rozważasz zakup nowego systemu klimatyzacji lub po prostu nadszedł czas na jego wymianę, możesz się zastanawiać, czy lepiej kupić centralną klimatyzację, czy jeden z tych nowych systemów bezkanałowych, o których słyszałeś.

Odpowiedź, oczywiście, będzie zależała od Twojej osobistej sytuacji. Ale nie martw się, poniżej wymieniliśmy główne czynniki, które należy rozważyć, a po ich przeczytaniu powinieneś być w stanie zorientować się dość łatwo.

Co to jest system bezkanałowy?

Na wypadek, gdybyś nie wiedział, system klimatyzacji bezkanałowej lub mini split jest bardzo podobny do centralnego systemu klimatyzacji. Oba składają się z dwóch jednostek: skraplacza, który znajduje się na zewnątrz domu, oraz parownika/ładowarki powietrza, który znajduje się wewnątrz domu. Czynnik chłodniczy przepływa pomiędzy tymi dwoma jednostkami, przenosząc ciepło z wnętrza do jednostki zewnętrznej, gdzie jest uwalniane.

Natomiast w centralnym systemie powietrznym chłodne powietrze jest przesyłane przez centralkę w piecu do przewodów, skąd jest przenoszone do reszty domu. System bezkanałowy wykorzystuje cienki przewód pomiędzy skraplaczem a skrzynką na ścianie, nie ma żadnych przewodów, a otwory wentylacyjne nie są potrzebne na podłodze.

Jak zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie

Oto niektóre z pytań, które zadajemy naszym klientom, aby pomóc im zdecydować, który typ jest najlepszym wyborem dla ich domu i potrzeb.

1. Czy masz istniejące kanały wentylacyjne?

Jest to główny czynnik decyzyjny dla większości ludzi. Jeśli masz przewody w domu już, to będzie bardziej opłacalne, aby pozostać z centralnego systemu.

Jeśli nie masz przewodów, to będzie kosztować znacznie mniej, aby zainstalować system bezkanałowy "od zera". Będzie też znacznie mniej bałaganu budowlanego: wystarczy 3-calowy otwór w ścianie, przez który poprowadzisz przewód. Systemy bezkanałowe są również doskonałe dla domów z nowymi dodatkami, które nie są podłączone do sieci kanałów, które biegną przez resztę domu.

2. Czy nie przeszkadza Ci widok klimatyzatora?

Kiedy jesteś w domu, centralny klimatyzator jest niewidoczny. System bezkanałowy wymaga jednak otworu wentylacyjnego w suficie lub wąskiej jednostki na ścianie. Chociaż producenci zadają sobie wiele trudu, aby pudełka były jak najbardziej stylowe, nadal jest coś, co można zobaczyć.

Jeśli jesteś bardzo szczególny o swoim wystroju, system centralny może być lepszym wyborem dla Ciebie. Ale ci właściciele domów znaleźli kilka całkiem pomysłowych sposobów na ich zamaskowanie.

3. Jak duży jest Twój dom?

Większość systemów bezkanałowych po prostu nie ma wystarczającej mocy, aby chłodzić duży dom. Jeśli dom jest większy (2500 stóp kwadratowych i więcej) idź z centralnym. Od 2.000 do 2.500 stóp kwadratowych, większa moc centralnego systemu powietrznego opłaci się i prawdopodobnie uzyskasz lepszą wydajność z centralnego systemu powietrznego.

Jeśli Twój dom ma 2 000 stóp kwadratowych lub mniej, rozważ system bezkanałowy.

4. Czy jesteś wrażliwy na hałas?

Ogólna zasada jest taka, że systemy bezkanałowe są cichsze.

Jeśli poziom hałasu ma dla Ciebie znaczenie, pamiętaj, aby zapytać technika o poziom hałasu (w decybelach) dla każdego systemu, który rozważasz. Niektóre systemy bezkanałowe są głośniejsze, a niektóre systemy centralne są całkiem ciche.

5. Jaki jest Twój budżet na chłodzenie?

Dobry bezkanałowy system klimatyzacji zaczyna się od kilku tysięcy dolarów za pojedynczą jednostkę wewnętrzną (zainstalowaną), ale może być wyższy, jeśli potrzebujesz wielu jednostek wewnętrznych lub chcesz kupić model o najwyższej dostępnej efektywności energetycznej. Ogólnie rzecz biorąc, centralne systemy powietrzne są droższe w przypadku porównywalnych modeli, chociaż niektóre top of the line systemy bezkanałowe będą droższe niż centralne systemy klimatyzacyjne o niskiej wydajności.

Niestety nie możemy wydrukować dokładnych cen tutaj, ponieważ jest tak duży zakres, że byłoby to bez znaczenia. Ponadto, czasami mamy specjalne lub rabatu dzieje, które zmniejszą cenę.

Dobrą wiadomością jest to, że oferujemy kilka doskonałych opcji finansowania, więc można uzyskać system trzeba około 40 dolarów miesięcznie (czasami dużo mniej) bez względu na to, co dostajesz.

6. Jak ważna jest wydajność energetyczna dla Ciebie?

Teraz to jest trochę załadowany pytanie, ponieważ z centralnym powietrzem jakość przewodów i instalacji odgrywają ogromną rolę w pomaganiu centralnego systemu osiągnąć swój potencjał wydajności.

Na przykład, jeśli przewody nie zostały zaprojektowane dobrze (więcej skrętów niż potrzeba) lub jeśli nie jest uszczelniony prawidłowo i powietrze przecieka, wydajność systemu centralnego spada. Jeśli chodzi o jakość instalacji, technik musi zrobić takie rzeczy, jak zapewnić odpowiedni poziom czynnika chłodniczego, równą powierzchnię dla jednostki zewnętrznej, system pasuje do centrali itp.

Wszystko to sprawia, że najlepsze systemy bezkanałowe mają wyższą potencjalną efektywność energetyczną (do 27 SEER) niż najlepsze systemy centralne (21 SEER).

7. Czy potrzebujesz indywidualnej kontroli strefowej?

Jeśli masz jakieś obszary domu, które dostają sposób gorętsze niż inne, lub różnych członków rodziny, którzy lubią różne temperatury, system strefowy jest odpowiedzią.

Możesz uzyskać kontrolę strefy zarówno w centralnym lub bezkanałowym, ale jest to tańsze z bezkanałowym. Dzieje się tak, ponieważ aby uzyskać kontrolę strefową z centralnym systemem powietrznym, potrzebujesz zmodernizowanych przewodów z wewnętrznymi tłumikami.

8. Czy potrzebne jest również dodatkowe ogrzewanie?

Niektóre systemy bezkanałowe to nie tylko klimatyzator, to tak zwana "pompa ciepła". Oznacza to, że gdy na zewnątrz robi się zimno, może on odwrócić kierunek i wprowadzić ciepłe powietrze (o ile nie spadnie ono poniżej około -7° C).

Może to być pomocne, jeśli chcesz mniej korzystać z pieca, ponieważ pompy ciepła są niezwykle wydajne.