Nadchodzi lato, a to oznacza gorącą pogodę. Czy Twój obecny klimatyzator jest w stanie sprostać temu wyzwaniu? Jeśli nie, teraz jest idealny czas na jego serwisowanie - lub wymianę. Oto informacje, których potrzebujesz, aby mieć pewność, że w nadchodzących miesiącach w Twoim domu będzie chłodno i komfortowo.

Ile lat ma mój klimatyzator?

Klimatyzator będzie Ci służył średnio od 10 do 15 lat. Więc jedną z pierwszych rzeczy, które będziesz chciał zrobić, to określić wiek swojego obecnego systemu chłodzenia i czy jest on bliski końca swojego okresu użytkowania. Jeśli kupiłeś system samodzielnie, nie powinieneś mieć zbyt wiele trudności z określeniem jego wieku, zwłaszcza jeśli jesteś zorganizowanym typem i złożyłeś lub zeskanowałeś oryginalny paragon.

Jednak w przypadku, gdy klimatyzator był już na miejscu, zanim kupiłeś swój dom, będziesz musiał wykonać trochę pracy detektywistycznej. Jeśli masz szczęście, łatwo znajdziesz informacje, których potrzebujesz na metalowej tabliczce znamionowej, która jest przymocowana do zewnętrznej jednostki skraplacza klimatyzacji, gdzie data produkcji jest często zapisana jako miesiąc i rok.

Jeśli data nie jest oczywista, sfotografuj tabliczkę znamionową lub zapisz nazwę marki, model i numer seryjny. Możesz następnie wykorzystać te informacje do ustalenia, kiedy urządzenie zostało wyprodukowane, wyszukując je w Internecie lub pytając doświadczonego profesjonalistę z branży HVAC.

Naprawić czy wymienić klimatyzator?

Kiedy trzeba podjąć decyzję, czy naprawić, czy wymienić klimatyzację, wiek urządzenia odgrywa kluczową rolę. Nie, nie próbujemy być tu ageistami, ale starszy system klimatyzacji ma co najmniej dwa atuty przeciwko niemu:

1. Może używać czynnika chłodniczego R22 (znanego również jako "freon")

Rząd kanadyjski wycofuje tę niebezpieczną substancję niszczącą warstwę ozonową. Od 1 stycznia 2020 r. Kanada zakazała sprzedaży produktów z freonem. W końcu nielegalne stanie się nawet używanie istniejącego R22. Co to wycofanie oznacza dla Ciebie?

Jeśli masz wyciek czynnika chłodniczego i potrzebujesz uzupełnić czynnik w swoim systemie, nie będziesz mógł kupić potrzebnego Ci R22. A w końcu nie będzie można w ogóle uruchomić klimatyzacji opartej na R22.

2. Prawdopodobnie marnuje energię

Zużycie energii przez klimatyzację jest mierzone stosunkiem BTU energii chłodniczej do watogodzin zużycia energii elektrycznej (Seasonal Energy Efficiency Ratio). Stare oceny SEER były minimum 10; to teraz wzrosła do 13 lub lepiej.

Nowoczesna energooszczędna jednostka zmniejszy Twój ślad węglowy, a także pozwoli zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną. Jeśli zdecydujesz się na wymianę klimatyzatora, czy chcesz bezkanałowy A / C lub centralne powietrze, szukać certyfikacji Energy Star.

Innym czynnikiem (który nie jest wyjątkowy dla starszych jednostek) jest to, ile wydajesz na naprawy. Jeśli Twoja klimatyzacja kosztuje Cię fortunę w naprawach, może to być czas na zainstalowanie nowego klimatyzatora. Rozważ duży rachunek za naprawę starszej (ale wciąż sprawnej) jednostki może być o połowę tańszy niż koszt nowej jednostki zastępczej.

Jednakże, jeśli trzeba dokonać kolejnej kosztownej naprawy w roku lub dwóch (lub 5) nagle, że krótkoterminowe oszczędności naprawy skończy się kosztując więcej niż gdybyś właśnie wymienił jednostkę na początku! Plus, że nowa jednostka będzie pochodzić z gwarancją i oczekiwanie bezproblemowej pracy dla dekady.

Wreszcie, ale nie mniej ważne, należy rozważyć czynnik komfortu domu. Jeśli klimatyzacja pozostawia powietrze w pomieszczeniach wilgotne i lepkie, chłodzi nierównomiernie lub jest zbyt głośna, prawdopodobnie nadszedł czas, aby przyjrzeć się lepszemu modelowi, takiemu jak nowy Trane.