Być może słyszeliście już Państwo wiadomości o freonie. Ten powszechnie stosowany w klimatyzacji czynnik chłodniczy, który, jak stwierdzono, zubaża warstwę ozonową Ziemi, jest stopniowo wycofywany z użycia. Od 1 stycznia 2020 r. sprzedaż freonu (znanego również jako czynnik chłodniczy R-22) jest zakazana.
Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak wycofanie to wpłynie na Ciebie. Jak długo będzie działać freon w Państwa klimatyzacji?
Średni czas działania freonu
Teoretycznie freon może działać wiecznie. Nie ulega spalaniu jak paliwo. Gdy system klimatyzacji jest w najlepszej formie, czynnik chłodniczy jest stale utylizowany w zamkniętym systemie, aby chłodzić Twój dom.
Jednak w miarę starzenia się i zużywania przewodów klimatyzacji, w systemie pojawiają się nieszczelności. Wynik? Poziom freonu w Twoim klimatyzatorze zacznie spadać.
Oznaki, że poziom czynnika chłodniczego jest niski
W wielu przypadkach wyciek czynnika chłodniczego jest łatwy do naprawienia... jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Zwróć uwagę na te znaki ostrzegawcze, że może być niski poziom freonu:
1. Rachunki za prąd są wyższe niż zwykle (co oznacza, że klimatyzacja pracuje ciężej niż zwykle).
2. Klimatyzator wydmuchuje gorące, a nie zimne powietrze.
3. Na systemie tworzy się silna kondensacja.
4. Na wewnętrznej wężownicy klimatyzatora osadza się szron.
5. Słychać dziwne syczenie lub bulgotanie z przewodów czynnika chłodniczego.
Oznaki nieszczelności
Jeśli Twój system chłodzenia nie działa optymalnie, najpierw wykonaj niewielką konserwację typu "zrób to sam". Wymień lub wyczyść filtr powietrza, usuń wszelkie zanieczyszczenia lub roślinność zatykającą zewnętrzną jednostkę AC oraz wyczyść cewki i żeberka.
Następnie, jeśli nadal występują problemy, czas na profesjonalną kontrolę szczelności. Na czym to polega?
Technik HVAC sprawdzi szczegółowo Twój system klimatyzacji - w tym termostat, filtr, jednostki wewnętrzne i zewnętrzne - przed zmierzeniem poziomu freonu za pomocą narzędzia zwanego miernikiem kolektora AC. Wszystko to jest konieczne, aby upewnić się, że wyciek czynnika chłodniczego jest rzeczywiście winowajcą.
Następnym krokiem jest dokładne zlokalizowanie wycieku za pomocą środka bąbelkującego, barwnika UV lub specjalnego sprzętu elektronicznego.
Naprawić czy wymienić klimatyzację?
Teraz stoisz przed ważną decyzją. Czy warto naprawić wyciek? Czy może lepiej będzie wymienić klimatyzator w tym czasie?
Rozważ następujące czynniki:
Wiek klimatyzatora. Okres eksploatacji klimatyzatorów wynosi około 10-15 lat. Jeśli Twój ma już swoje lata, być może nie warto inwestować w naprawę nieszczelności.
Częstotliwość i koszt napraw. Czy Twoja jednostka wymaga częstych, kosztownych napraw? Możesz w rzeczywistości zaoszczędzić pieniądze wymieniając ją na nową, zamiast płacić za kolejną naprawę.
Niedobór R-22. Począwszy od 2020 roku, istnieje zakaz używania nowego freonu. Dozwolony jest tylko freon z recyklingu, który prawdopodobnie będzie coraz rzadszy i droższy.
Efektywność energetyczna. Zwróć uwagę na to, ile kosztuje Cię prąd z klimatyzatora. Jaka jest jego efektywność energetyczna w porównaniu z najnowszymi modelami klimatyzatorów?