Hydroponika jest praktyką, w której rośliny uprawiane są w specjalnie zaprojektowanym medium, a nie w zwykłej glebie. Kluczową cechą tej metody uprawy roślin jest stosowanie wody regulowanej ściśle w ramach wcześniej określonych poziomów temperatury.

Dodatkowo, składniki odżywcze wymagane do zapewnienia, że hydroponicznie uprawiane rośliny prosperują są dostarczane poprzez roztwór odżywczy. Istotne składniki odżywcze dostarczane rosnącym roślinom to azot, potas, fosfor, wapń, siarka, magnez, mangan, bor, miedź, cynk i żelazo.

Jak temperatura wody wpływa na wzrost roślin?

Chociaż istnieje dobrze ugruntowany związek pomiędzy temperaturą wody a wzrostem roślin, nauka o regulacji temperatury w celu osiągnięcia najlepszych możliwych warunków dla wzrostu roślin nie jest dokładna. Temperatury niezbędne do optymalnego rozwoju różnią się w zależności od gatunku roślin.

Na przykład, podczas gdy niektóre rośliny, takie jak cebula i ogórki mają tendencję do rozwijać się w wyższych temperaturach, inne, takie jak sałata wymagają niższych temperatur.

Czy istnieje idealna hydroponicznej Temp wody?

Temperatura roztworu odżywczego wpływa na kilka ważnych zmiennych, z których najważniejsze są rozpuszczalność tlenu i procesów metabolicznych roślin. Z rosnącą temperaturą, szybkość reakcji metabolicznych zachodzących w roślinach wzrośnie. I odwrotnie, poziom dostępnego tlenu zacznie spadać, ponieważ tempo oddychania spowodowane zwiększonym metabolizmem roślin zużywa dostępne zapasy szybciej niż są one uzupełniane.

W związku z tym, określenie idealnej temperatury wody dla hydroponiki zależy od osiągnięcia kompromisu pomiędzy zużyciem tlenu i metabolizmem roślin. W większości przypadków, jednak, komercyjnie uprawiane rośliny będą rozwijać się w temperaturach od 59-86 °F.

Jak utrzymać chłodną wodę w DWC

Deepwater Culture (DWC) jest hydroponiczną metodą uprawy, w której korzenie roślin są zawieszone w natlenionym, bogatym w składniki odżywcze roztworze. Dla plantatorów wykorzystujących tę technikę wzrostu, utrzymanie idealnej temperatury zbiornika hydroponicznego jest niezbędne do osiągnięcia optymalnych wyników.

W trakcie ich działania, systemy kultury głębokiej wody mają tendencję do doświadczania wzrostów temperatury, które, jeśli pozostawione bez kontroli, mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie roślin, które dostarczają. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych sposobów na chłodzenie systemów DWC.

Zainwestuj w agregat wody lodowej

Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z niepożądanymi skokami temperatury wody DWC. Dla hodowców, którzy mają wiele systemów DWC do zarządzania, nabycie hydroponicznej chłodziarki wody jest najmądrzejszy wybór, aby zrobić.

Po zainstalowaniu, pojedynczy chiller może obsługiwać szeroką objętość wody (z lub bez składników odżywczych). Im większa objętość, tym większa pojemność chłodziarki wymagane. Kontrole temperatury na chłodnicy będzie automatycznie wykrywać i modyfikować temperaturę chłodzenia w razie potrzeby, tworząc środowisko dla hydroponicznie uprawianych roślin, aby prosperować.

Owiń / pomaluj zbiornik

Innym sposobem na osiągnięcie pewnego poziomu kontroli temperatury wody DWC jest albo pomalować odsłonięte powierzchnie zbiornika na biało lub owinąć go w materiał odblaskowy. Będzie to odbijać światło słoneczne lub sztuczne, zapobiegając jego uderzaniu w powierzchnie roślin i generowaniu ciepła.

Izolacja systemu DWC

Owinięcie zbiornika materiałem izolacyjnym pomoże utrzymać ciepło i chłodne środowisko wewnątrz głębokiej kultury wodnej. Kurtki izolacyjne mogą być dostosowane do tego celu.

Użycie wentylatorów chłodzących

Wentylatory chłodzące mogą być używane do bezpośredniego chłodzenia ciepła emanującego z rezerwuaru. Niektóre dostępne wentylatory akwariowe mogą być zadowalająco wykorzystane z hydroponicznych zbiorników, jak również. Wadą korzystania z wentylatorów do chłodzenia jest to, że mogą one znacznie zwiększyć wilgotność systemu.

Usytuować Indoor Reservoirs z dala od źródeł ciepła

Idealna lokalizacja kryty zbiornik hydroponiczny jest tak daleko od źródeł ciepła otoczenia (gorące światła, ogrzewany sprzęt), jak to możliwe. Położenie zbiornika w chłodnym miejscu pomaga zminimalizować transfer ciepła z tych źródeł, utrzymując hydroponicznej temperatury wody na akceptowalnych poziomach.

Użyj cewek zanurzeniowych z regulatorem temperatury

Regulator temperatury może być używany do ustawienia określonej temperatury i monitorowania rzeczywistej temperatury zbiornika. Sonda temperatury znajduje się w zbiorniku, a elektryczny zawór elektromagnetyczny jest zainstalowany na wejściu do cewki zanurzeniowej ze stali nierdzewnej.

Podczas zapotrzebowania na chłód, schłodzona ciecz z agregatu chłodniczego przepływa przez wężownicę zanurzeniową. Po osiągnięciu zadanej temperatury zawór zostanie zamknięty, zapobiegając przepływowi schłodzonej cieczy przez wężownicę. Jest to efektywne wykorzystanie mocy chłodniczej agregatu chłodniczego; zapewnia usuwanie ciepła tylko do tych zbiorników, które wymagają chłodzenia.

Zakopanie zewnętrznych jednostek zbiornikowych

Dla ogrodów hydroponicznych znajdujących się na zewnątrz, umieszczenie systemu zbiorników pod ziemią może być dobrym pomysłem. To nie tylko osłonić zbiornik od efektu ogrzewania bezpośredniego światła słonecznego, ale również zapewnić jej z naturalnym efektem chłodzenia gleby ziemi.

Radzenie sobie z gniciem korzeni

Istotnym aspektem osiągnięcia idealnej temperatury wody dla hydroponiki jest właściwe radzenie sobie z problemem gnicia korzeni. Warunek ten, jeśli pozostawione bez kontroli może znacznie przyczynić się do ocieplenia wody odżywczej w systemie hydroponicznym.

Choroby korzeni rozwijają się w ciepłej wodzie, więc im cieplej się robi, tym gorzej gnije. Istnieje kilka środków, które mogą być podjęte w celu rozwiązania problemu choroby gnilnej, w tym:

  • Identyfikacja i natychmiastowe usuwanie martwych liści i korzeni.
  • Stosowanie odżywek na bazie minerałów w celu zapobiegania problemom z korzeniami
  • Zastosowanie enzymatycznych środków czyszczących obszar korzeni w celu zminimalizowania osadów powodujących choroby